Motýli – znamení léta a krásy

Často nás fascinují svou pestrostí barev, rozmanitostí a různorodostí. Existovali na naší planetě již před 130 miliony let za dob dinosaurů.
Motýli jsou druhým největším opylovačem květin na světě, hned po včelách. Jejich sosák vznikl přeměnou části ústního ústrojí. Mají dva páry křídel pokrytých šupinkami. Jsou velmi rozšíření, kromě Antarktidy osidlují všechny kontinenty naší Země.

Zajímavý je jejich způsob maskování před predátory. U různých druhů je odlišný. Někteří se tváří nenápadně – napodobují např. uschlý list, jiní svými výraznými barvami varují okolí, že jsou jedovatí. Pak je skupina těch, kteří jedovatí nejsou, ale svým zbarvením se tak predátorům jeví. I tato strategie, sice riskantní, zdá se být úspěšná.

Aby se z motýla stal vlastně motýl, čeká ho dlouhá, nebezpečná cesta. Jedna z nejkrásnějších a zároveň největších proměn v živočišné říši se odehrává právě u motýlů.

Zajímavost ze světa motýlů
Motýl neroste, tak jak se vykuklí, tak velký je celý život. Pokud tedy vidíte malého motýlka, je to takový druh.

Vývojová stádia motýla

Stádium vajíčka
Začíná to malým vajíčkem, nakladeným samičkou na list živné rostliny. Některé druhy motýlů kladou vajíčka jen na určitý druh rostliny, kterým se pak živí.

Stádium housenky
Z vajíčka se vylíhne housenka, jen několik milimetrů velká, a začne se krmit. Po vydatné stravě zvětší svůj objem až 300 krát.

Stádium kukly
Dospělá housenka už se přestane krmit, najde si klidné místo a vytvoří kolem sebe ochrannou schránku, tzv. „kuklu“.

Stádium motýla
Z kulky se vylíhne nové a docela odlišné tělo dospělého motýla. Dospělý jedinec žije většinou jen 2-4 týdny. Za tu dobu se snaží vytvořit své potomstvo.

Pokud chcete, aby si na vás motýl přisedl, vezměte si na sebe žluté tričko. Plno motýlů na vaší zahrádce budete mít, když vysadíte tzv. „motýlí keř“ neboli Komuli Davidovu. Jeho vůně je pro motýly velice lákavá, a tak můžeme pozorovat keř obsypaný motýly, kteří někdy přiletí i z velké dálky. Komule Davidova je pro motýly natolik přitažlivá, že je možné na ní občas pozorovat i vzácné druhy motýlů.

Zdroj: pixabay.com, vlastní fotografie

Motýli se vyskytují ve dne i v noci. Noční motýli jsou lidově nazýváni můry a jsou dokonce početnější skupinou oproti motýlům denním.

Pojďme si nyní povědět o několika zajímavých zástupcích motýlů.

Nejznámější druhy motýlů u nás

Babočka admirál
Je nezaměnitelná a u nás v ČR téměř všudypřítomná. Má ráda teplá stanoviště, najdeme ji nejen na květech, ale často na přezrálém ovoci, především na švestkách, rynglích a hruškách, také na poraněných stromech u prýštící mízy.
Migruje do Středomoří, kde vytváří další generaci motýlů.

Babočka paví oko
Vyskytuje se na okrajích lesů, loukách, v zahradách, sadech a parcích. Má rozpětí křídel 5,5-6 cm, křídla tmavě červená, na každém vícebarevné oko, rub křídel hnědočerný. Černé housenky s bílými tečkami nalezneme především na kopřivách, ale také na chmelu. Je rozšířená po Evropě.

Bělásek zelný
Patří mezi naše nejhojnější denní motýly. Jeho housenky se živí hlávkovým zelím, ale také kapustou, řeřichou…Před zakuklením dokáží hostitelskou rostlinu zcela zničit. Rozpětí jeho křídel dosahuje 6-7 cm, řadí se tak k našim největším denním motýlům. Rozšířen je po celé Evropě včetně Skandinávie, objevuje se ale i v severní Africe a v západní a střední Asii až po podhůří Himaláje.

Otakárek fenyklový
Pestré housenky, jak už název napovídá, bývají na fenyklu, ale i např. na mrkvi a dalších podobných rostlinách.
Otakárek fenyklový rád zavítá do slunných a otevřených stanovišť jako jsou pole, louky a okraje lesů.
Je to zdatný letec, jeho let je neobyčejně rychlý, a zároveň „vysokohorský turista“, setkáme se s ním na Slovensku na nejvyšších vrcholech Velké Fatry a Malé Fatry. Při nebezpečí se brání vysunutím masité červeně zbarvené vidlice, která vylučuje páchnoucí výměšek.

Jasoň červenooký
Tento motýl není tolik známý, u nás, tím myslím ve Štramberku, ale ano. Jasoň červenooký patří ke kriticky ohroženým a velice vzácným druhům. Jeho výskyt je vázán na stanoviště s vápencovým podkladem. To proto, že se housenky jasoně červenookého živí téměř výlučně rozchodníkem, rostoucím na vápenci. To se mu také stalo ve 30. letech 20. století osudným, kdy těžba vápence negativně ovlivnila výskyt rozchodníku a jasoň byl vyhuben.
Poslední kus u nás byl pozorován u Znojma v roce 1935. Dnes se vyskytuje v oblasti Štramberku, kam byly jeho housenky přivezeny ze Slovenska. O velmi úspěšnou repatriaci vzácného druhu se zasloužil především praktik Jan Lukášek, který byl i oceněn pamětní medailí českého svazu ochránců přírody.
Jasoň patří do čeledi otakárkovitých a rodu jasoňů a je jedním z největších druhů denních motýlů v Evropě s rozpětím křídel 7-8,4 cm. Je aktivní především v období vysokého slunečního svitu. Můžeme ho spatřit od června do srpna a za teplého září. Létá pomalým a nápadně třepotavým letem. Jeho housenky se zakuklují zpravidla v červnu a vykuklí se asi za šest týdnů. Vytvoří pouze jednu generaci ročně. Dospělí motýli se živí fialově kvetoucími druhy bodláků.

Karetní hra "Motýlku, vzlétni"

Poslední dobou jsme si doma oblíbili karetní hry a tak nás se švagrovou napadlo si taky jednu vytvořit. Protože je neteř velkou milovnicí motýlků a bydlíme hned vedle Štramberku, motiv byl jasný – Jasoň červenooký.
Motýlku, vzlétni je autorská karetní hra pro všechny milovníky přírody. Jedná se o strategickou a naučnou hru, u které se děti naučí vývojová stádia motýla. Nejedná se pouze o karty, které k sobě skládáte. Jde o strategickou karetní a také naučnou hru o vývojových stádiích motýla.

Pravidla hry
Pravidla jsou jednoduchá, každému hráči se rozdají 4 karty. Úkolem hráče je sestavit dva motýlky jasoně červenookého. Nejdřív musí vyložit kytičku, na kterou motýl vajíčka klade, tedy kytičku rozchodníku bílého, pak vajíčka, housenku a nakonec larvu. Aby hra nebyla tak snadná, musíte si dávat pozor na ptáčka, kterému se housenky zachtělo. Vyplašit ho dokáže jen kočička. 
Hra trvá +- 15 minut, je určená pro 2 – 5 hráčů a od cca 5 let věku. Naše děti ji s námi hrají neustále od jara do zimy. 😉

Chcete si hru taky vyzkoušet?
Hra „Motýlku, vzlétni“.

Add to cart

Od jara do zimy

Ilustrované album plné inspirace pro aktivity s dětmi. Uchovejte si své vzpomínky a zabavte se společně napříč ročními obdobími! Prohlédněte si knihu ZDE.